Víte, kolik dětí na světě musí každý den chodit do práce?

Víte, proč je výhodné nakupovat lokální potraviny?

Problém: Velká část zboží, které nakupujeme v České republice je dováženo ze zemí vzdálených tisíce kilometrů. Firmy přesouvají svoji výrobu do oblastí globálního jihu (především jihovýchodní Asie, Latinské Ameriky a Afriky), protože je zde mnohem levnější pracovní síla a dodržování pracovních standardů je takřka nevymahatelné. Spotřebitelé v západních zemích sice kupují levnější produkty, ale za jakou cenu…

Dopady: Obrovské přepravní vzdálenosti mají dopady nejen na životní prostředí, ale také na pracovní podmínky včetně využití dětské práce (až 168 milionů pracujících dětí). Mezi nejčastější problémy zaměstnanců dodavatelských továren jsou extrémně nízké mzdy, dlouhá pracovní doba, nefunkční odbory, chybějící pracovní smlouvy, špatná bezpečnost práce a nedostatečné sociální zabezpečení (diskriminace a ponižování).

Je čas na změnu: Jednou z možností je snaha kupovat co nejvíce lokálních výrobků. Ušetříte energii potřebnou na přepravu a dáte šanci místním výrobcům, kteří vydělané peníze vrátí zpět do lokální ekonomiky. Začít můžete třeba ovocem a zeleninou od českých farmářů čerstvost a chuť je nesrovnatelná.  Další možností je nákup zboží s nálepkou fair trade. Fair trade neboli spravedlivý obchod dává lidem ze zemí globálního jihu možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Nabízí férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv i šetrnost k životnímu prostředí.