Víte, kolik jezdí po světě denně vozidel?

Víte, jaké způsoby dopravy jsou šetrné k životnímu prostředí?

Víte, jak se pomocí rostlin čistí voda?

Problém: V dnešní době je na světě již přes miliardu osobních a nákladních vozidel a autobusů, tento počet by se měl do roku 2020 ještě zdvojnásobit. Takové množství automobilů vyvolává potíže zejména ve větších městech, kde se tvoří mohutné dopravní zácpy a řidiči jsou pak nuceni trávit spoustu času v kolonách.

Dopady: Doprava je jedním z hlavních činitelů, který snižuje kvalitu životního prostředí. Mezi nejvýznamnější negativní dopady patří vypouštění škodlivých látek do ovzduší, hluk (nejsilnější zdroj hluku v České republice pochází podle studie Ministerstva zdravotnictví právě ze silniční dopravy), vibrace a zábor ploch. Doprava je zároveň velmi náročná na spotřebu energetických surovin.

Je čas na změnu: Slyšeli jste už o udržitelné dopravě? Pokud ne, jedná se o takový způsob dopravy, který je šetrný k životnímu prostředí. Může to být například chůze, jízda na kole, veřejná doprava, spolujízda, carsharing (sdílení automobilu), elektromobily, elektrokola nebo bikesharing. Zkuste zítra změnu a jeďte do práce na kole. Spálíte tím přebytečné kalorie a zároveň budete mít dobrý pocit, že jste udělali dobrou věc pro společnost. Věděli jste také, že existují přírodní (kořenové) čistírny odpadních vod? Jedná se v podstatě o soustavu speciálně upravených jezírek osazených vybranými druhy rostlin (fungují tedy bez elektřiny). Klíčovým prvkem čistícího procesu jsou kultury mikroorganismů, které žijí na kořenech bahenních rostlin a živí se přivedenými nečistotami